Прес Клипинг

31.12.2019 – ЗНМ ги осуди заканите кон новинари на ИРЛ, Азманов укажувал како „требало“ да се известува – Фокус

30.12.2019 – ЗНМ и МВР потпишаа протокол за безбедност на новинари – NetPress

25.12.2019 – Нападите врз новинарите сумирани во две публикации на ЗНМ – PLUS INFO

25.12.2019 – ЗНМ – „Напаѓачите на новинари остануваат неказнети“ – ALSAT-M

20.12.2019 – ЗНМ – Арсовски да му се извини на Салиу – IPortal

20.12.2019 – Европската федерација на новинарите со поддршка за регистарот на професионални онлајн медиуми – 4NEWS.mk

19.12.2019 – ОБСЕ ја поздрави иницијативата за јакнење на медиумската саморегулација во државава – Meta.mk

18.12.2019 – Презентиран регистар на професионални онлајн медиуми на ЗНМ и СЕММ – Локално

16.12.2019 – ЗНМ-Однесувањето на вработените во Уставен суд кон новинарите е недозволив – MakPress

13.12.2019 – Работилница за нови техники во работењето на снимателите – 24 вести

01.11.2019 – ЗНМ – Нападот према новинар да се класифицира како напад врз службено лице – MakPress

25.10.2019 – ЗНМ и СЕММ објавија правилник и формулар за регистарот на он лајн медиуми – opserver.mk

01.10.2019 – ЗНМ промовираше прирачник за сниматели – 24 вести

25.09.2019 – ЗНМ-ОЈО треба да ги гони лицата што ги изнеле записниците, а не оние што ги објавиле – Либертас

25.09.2019 – ЗНМ ќе биде вклучено во дебата за измените на Изборниот законик – Сител Телевизија

16.09.2019 – ЗНМ и Хелсиншки ја осудија објавата на Фејсбук на новинарот Златев за Фатиме Фетаи – PLUS INFO

31.08.2019 – ЗНМ во Струмица го промовираше Документот за статусот и потребата на дописниците во државата – Vecer MK

29.08.2019 – ЗНМ ја промовира анализата за состојбата на дописниците во Северна Македонија – Макфакс

27.08.2019 – ЗНМ ќе формира регистар на професионални онлајн медуими – magazin.mk

26.08.2019 – Меморандум за соработка меѓу ЗНМ, СЕММ и Стопанската комора – Press24

15.08.2019 – ЗНМ ја осуди изјавата на Мицкоски за новинарите на 1ТВ – РСЕ

25.07.2019 – ЗНМ – Дел од мерките во планот на Владата се проблематични – ММС

24.07.2019 – ЗНМ застана зад новинарите кои објавуваат текстови за злоупотреби во системот – Expres.mk

23.07.2019 – ЗНМ и СЕММ го осудија обраќањето на новинарка на МРТ на Фејсбук – Локално

22.07.2019 – ЗНМ – Наредните денови Димовски ќе ја свика седницата за избор на членови во АВМУ и МРТ – Канал 5

19.07.2019 – ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите – Скопје1.мк

18.07.2019 – ЗНМ со осуда за пратеникот Стевананџија за ширење дезинформации за новинарите Јовановски и Христов – Нова ТВ

24.06.2019 – СЕММ и ЗНМ ги повикаа медиумите професионално и одговорно да известуваат за Парадата на гордоста – РадиоМОФ

24.06.2019 – СЕММ и ЗНМ апелираат за професионално и одговорно известување за Парадата на гордоста _ МКД.мк

23.06.2019 – ССНМ и ЗНМ остро ги осудуваат заканите кон Героски, институциите да реагираат – CivilMedia

23.06.2019 – ССНМ и ЗНМ ги осудија заканите кон Героски, бараат реакција од институциите _ Денар

21.06.2019 – Пендаровски и СДСМ ја осудија заканата кон новинарот Героски – ВоА

19.06.2019 – Пендаровски и Чадиковски зборуваа за новите предизвици на медиумите во земјава – Слободен печат

14.06.2019 – ЗНМ – Ризично е тоа што СДСМ рекламира владини проекти во приватни медиуми – CivilMedia

13.06.2019 – ЗНМ_ Рекламите на партиите во медиумите се ризичен чекор – Opserver.mk

07.06.2019 – ЗНМ и Хера потпишаа Меморандум за соработка – 24 Инфо

04.06.2019 – ЗНМ и СЕММ_ Медиумите да не учествуваат во ширење нетрпеливост и омраза – РадиоМОФ

31.05.2019 – Јовески на средба со претставници на ЗНМ – MakPress

31.05.2019 – ЗНМ-Новинар не смее да работи и во влада и во медиум – 24 вести

30.05.2019 – Политиката за неказнивост при напад на новинари е проблем во Македонија – MakPress

28.05.2019 – ЗНМ-Да се разјаснат причините за изнудената оставка на Героски – Либертас

20.05.2019 – ЗНМ бара Обвинителството да го повлече обвинението против Кежаровски – Академик

15.05.2019 – ЗНМ потпиша Меморандум за соработка со Народниот правобранител – 24 vesti

10.05.2019 – ЗНМ – Собранието да ги забрза реформите во МРТ, а Владата да се воздржи да ја оценува нејзината работа – Meta.mk

03.05.2019 – СЕММ, ЗНМ, ССНМ, МИМ_ Очекуваме силни заложби за реформи во медиумите – OhridNews

29.04.2019 – ЗНМ-Осуда за попречување на работа на снимател и новинар пред црквата „Св. Апостоли Петар и Павле“ – Независен Весник

25.04.2019 – Новинарите се мета на говор на омраза, ЗНМ бара разрешница за овие случаи – Фокус

20.04.2019 – Перо Момировски нов претседател на секцијата на спортски новинари во ЗНМ – PLUS INFO

18.04.2019 – ЗНМ – „Репортери без граници“ велат дека има напредок, но потребна е посилна посветеност – Либертас

 

17.04.2019 – Блиски роднини на Миликије Халими упатиле закани кон ТВ21 – Независен Весник

14.04.2019 – ЗНM- ВМРО-ДПМНЕ да се извини за етикетирањето медиуми – Нова ТВ

12.04.2019 – Формирана секција на сниматели во ЗНМ – Сител Телевизија

07.03.2019 – Доделени наградите за најдобри новинарски стории на ЗНМ – ТВ21

04.03.2019 – ЗНМ-Новинари и водители не смеат да учествуваат на партиски собири _ Сител Телевизија

01.03.2019 – ЗНМ против државни пари во приватни медиуми – Slobodnaevropa

28.02.2019 – Насер го постави Младен во ЗНМ, Младен го постави Насер во АВМУ – Република

23.02.2019 – Се возобновува Секцијата на спортски новинари при ЗНМ _ МКД.мк

21.02.2019 – ЗНМ-Министрите да научат да комуницираат со новинарите – Opserver.mk

18.02.2019 – ЗНМ ги осуди заканите кон новинарката Мери Јордановска – Tocka.com.mk

05.02.2019 – ЗНМ-Измените на законот оставаат простор за манипулации – Нова Македонија

31.01.2019 – ЗНМ-Осуда за нападите врз весникот „Заман-Македонија“ – еМагазин

30.01.2019 – ЗНМ-Функционерите да се воздржат од етикетирање и закани кон медиумите – CivilMedia

21.01.2019 – ЗНМ-Осуда за заканите кон новинарите на 1ТВ – РадиоМОФ

20.01.2019 – ЗНМ бара од МВР итно решавање на случајот со нападот на новинарка од припадник на НИКОБ обезбедување – Ако

26.12.2018 – Средба на Спасовски со претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски – 24 Инфо

26.12.2018 – Министерот Спасовски се сретна со претседателот на ЗНМ – PLUS INFO

25.12.2018 – ЗНМ_Недостасуваат системски реформи во делот на медиумите _ Сител Телевизија

25.12.2018 – ЗНМ_ Намален бројот на напади на новинари, но, цензурата останува – Voice of America

18.12.2018 – ССНМ го поздравува изборот на новото раководство на ЗНМ – МТМ Телевизија

19.12.2018 – Амбасадорот Тимоние кон претседателот на ЗНМ, Чадиковски_ Вашето назначување ги вреднува високите професионални квалитети _ Фокус

18.12.2018 – ЗНМ го прогласи Чадиковски за легитимен претседател _ Либертас

05.12.2018 – ЗНМ-Да прекине оценувањето на новинарите на МТВ со административни критериуми – Радио МОФ

02.11.2018 – ЗНМ_ Политиката на неказнивост на насилството врз новинарите се уште има длабоки корени-РадиоМОФ

02.11.2018 – МВР, ЗНМ и ОБСЕ промовираа Прирачник за безбедност на новинарите за време на настани со висок ризик-ТВ21

26.10.2018 – Новинарските организации од Македонија бараат Иефимерида да ги објави имињата на корумпираните новинари _ Слободен печат

26.10.2018 – ЗНМ бара Иефимерида да ги каже „корумпираните“ новинари во Македонија-Слободна Европа

18.09.2018 – Средба на ЗНМ со претставникот за слободата на медиумите на ОБСЕ Дезир-Нова ТВ

18.09.2018 – Средба ЗНМ-Дезир_ Подобрена безбедноста на новинарите, но продолжува политиката на неказнивост на напади на новинари – А1он

27.08.2018 – Говорот на омраза во медиумите мора да биде отстранет! _ 24 ВЕСТИ

16.08.2018 – ЗНМ на средби со дипломати изрази загриженост од измените на Изборниот законик _ Сител Телевизија

16.08.2018 – ЗНМ лобира кај дипломатите против политичкото рекламирање во медиумите – PLUS INFO

14.08.2018 – Поддршка за ЗНМ од ЕФН во врска со измените на Изборниот законик _ Либертас

14.08.2018 – ЕФН со поддршка ЗНМ во врска со измените на Изборниот законик _ Press24

10.08.2018 – СЕ алармира за рестриктивните измени во Изборниот закон за медиумите _ Слободен печат

19.07.2018 – Инциденти како вчерашниот се напад врз слободата на медиумите, велат од ЗНМ – МАКФАКС

19.07.2018 – ЗНМ го осуди вчерашниот инцидент во Клубот на пратеници _ TV21 _ Macedonia

29.06.2018 – ЗНМ_ ВМРО-ДПМНЕ го блокира законот за медиуми за да ги заштити испоставите во МРТВ _ 24 ВЕСТИ

18.06.2018 – ЗНМ со осуда за физичките напади на новинари и сниматели на вчерашниот протест _ Слободен печат

18.06.2018 – ЗНМ со осуда за физичките напади на новинари и сниматели на вчерашниот протест-Независен

12.06.2018 – ЗНМ_ Новинарите не ѝ се непријатели на полицијата-Слободнаевропа

12.06.2018 – ЗНМ_ Новинарите на протести не ѝ се непријатели на полицијата _ Фокус

08.05.2018 – ЗНМ_ Дискредитирањето на онлајн-медиумите е обид за нивно лиценцирање _ 24 ВЕСТИ

08.05.2018 – ЗНМ-Дискредитирањето на онлајн-медиумите има политичка заднина-Нова ТВ

29.03.2018 – Нова ТВ _ Поддршка од ОБСЕ_ Нападите врз новинарите да се казнуваат-Нова ТВ

29.03.2018 – Селмани_ Да се смени практиката на неказнивост за нападите врз новинари – Локално.мк

29.03.2018 – Селмани-Да се смени практиката на неказнивост кон новинарите-ALFA TV

27.03.2018 – Селмани_ Како ќе се јакне јавниот сервис со помалку пари од буџетот_ – МАКФАКС

12.03.2018 – Обвинителството постапува за заканите кон Селмани _ TV21 _ Macedonia

12.03.2018 – Новинарите протестираа пред Владата, притисоците и заканите мора да запрат-МРТ

12.03.2018 – Новинарите на протести поради заканите и навредите упатени кон претседателот на ЗНМ _ 24 ВЕСТИ

12.03.2018 – Новинарите на протест_ Заканите и притисоците мора да запрат – Voice of America

26.02.2018 – Иванов ги терал новинарите да потпишат сертификати за да молчат, обвини ЗНМ _ Вечер

26.02.2018 – Иванов ги терал новинарите да потпишат сертификати за да молчат, обвини ЗНМ – МАКФАКС

01.02.2018 – ЗНМ договори соработка за полесен пристап на новинарите до информации од јавен карактер – Локално

01.02.2018 – ЗНМ_ Медиумите ќе имаат побрз пристап до информациите од јавен карактер _ МКД.мк

22.01.2018 – ЗНМ_ Напади за замолчување на новинарите – DW

22.01.2018 – Новинарите ги тепаат, никој не одговара- Р. С. Европа

05.01.2018 – Кадровски промени во Програмскиот совет на МРТ _ MKnews

05.01.2018 – Кадровски промени во Програмскиот совет на МРТ _ Фокус

29.12.2017 – МВР и ЗНМ заеднички ќе работат за безбедноста на новинарите – CivilMedia

29.12.2017 – Новинарите треба да се чувствуваат безбедни на терен _ TV21 _ Macedonia

19.12.2017 – Нова ТВ _ Слободата на изразување низ праксата на Судот за човекови права-Нова ТВ

19.12.2017 – Објавена публикацијата „Слободата на изразување низ праксата на Европскиот суд за човекови права“ – Вечер

12.12.2017 – Претседателот на ЗНМ се сретна со евроамбасадорот Жбогар – Нова Македонија

12.12.2017 – Нова ТВ _ Селмани на средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар_Нова ТВ

06.12.2017 – Законот за стечајци ги опфати и новинарите од локалните радија _ Либертас

06.12.2017 – ССНМ и ЗНМ_ Новинарите од локалните радија опфатени во законот за стечајци _ Денар

23.11.2017 – Влада_ Се укинуваат казнените одредби за регулација на професијата по предлог на Здружението на новинари на Македонија – А1он

23.11.2017 – ИОХН – ЗНМ_ Државата да не се меша во работата на медиумите _ Кумановски Муабети

20.11.2017 – Селмани предупреди, Владата сака да воведе цензура во медиумите – CivilMedia

20.11.2017 – Селмани_ Владата воведува цензура со предлог-законот за медиуми _ Правдико

17.11.2017 – ЗНМ_ Поголема безбедност, а не казнување на новинарите-радио МОФ

17.11.2017 – ЗНМ_ Поголема безбедност, а не казни за новинарите _ Сител Телевизија

08.11.2017 – Претставка од ЗНМ до МВР за приведувањето на новинари-ТВ Орбис

08.11.2017 – Претставка од ЗНМ до МВР за приведувањето на новинари – Нова Македонија

7.11.2017 – Девајн_ Македонија има добар закон за заштита на укажувачи, потребно е воспоставување структура за да даде резултат – Локално

03.11.2017 – ЗНМ го осуди приведувањето на снимателите пред Судот – Нова Македонија

03.11.2017 – ЗНМ го осуди приведувањето на двајца новинари и бара одговори од МВР и од ОЈО _ Meta

02.11.2017 – Напаѓачите на новинарите не се казнуваат_Радио Слободна Европа

02.11.2017 – Саморегулација, а не регулација за онлајн медиумите предлагаат од ЗНМ и СЕММ – Newsroom

02.11.2017 – ЗНМ-СЕММ_ Саморегулација, а не регулација на онлајн медиумите во Македонија _ Кумановски Муабети

12.10.2017 – ЗНМ_ Намалување на нападите врз новинари во споредба со декемвриските избори Newsroom

12.10.2017 – Подобро известување за изборите, но и говор на омраза и црна политичка кампања – КАНАЛ 5 – Телевизија

03.10.2017 ЗНМ во борба со лажните вести со етичкиот кодекс од 2001 година – Локално.мк

03.10.2017 ЗНМ обезбеди етички кодекс за медиумите во Македонија – Стандард МК

15.09.2017 – ЗНМ го осуди оштетувањето на возилото на новинарката Клинчарова – МАКФАКС

15.09.2017 – ЗНМ го осуди оштетувањето на возилото на новинарката Клинчарова – А1он

13.09.2017 – МИА за локалните избори бесплатно ќе ги лиферува вестите до порталите _ 24 ВЕСТИ

13.09.2017 – Порталите бесплатно ќе користат информации на МИА за изборите-Фактор

12.09.2017 – ЗНМ ги достави забелешките за законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги – Позитив

12.09.2017 – Забелешките за Нацрт-законот за медиуми доставени до Министерството за информатичко општество и администрација _ Академик

07.09.2017 – ЗНМ одржа средба со Манчевски за субвенционирање весници – Нова Македонија

07.09.2017 – ЗНМ бара субвенции за весниците _ Денар

06.09.2017 – ЗНМ ја поздравува одлуката на Владата за отвореност на информациите – МАКФАКС

06.09.2017 – ЗНМ ја поздрави одлуката на Владата за отвореност на информациите-Plusinfo

24.08.2017 – ЗНМ ја поздрави одлуката за укинување на владините реклами _ Фокус

24.08.2017 – ЗНМ го поздрави укинувањето на владините реклами во сите медиуми _ Либертас

23.08.2017 – Новинарите стечајци побараа да бидат вклучени во Законот за стечајци-plusinfo

23.08.2017 – ЗНМ и ССНМ побараа од Царовска да се реши статусот и на новинарите стечајци _ Фокус

12.08.2017 – ЗНМ_ Реформата во МРТ мора да биде поддржана со многу повеќе пари _ Либертас

11.08.2017 – ЗНМ_ Реформата во МРТ треба да биде поддржана со многу повеќе пари – МАКФАКС

01.08.2017 – ЗНМ со иницијатива за помош на печатените медиуми _ А1он

01.08.2017 – ЗНМ со иницијатива за помош на печатените медиуми-скопје24.мк

14.07.2017 – Укинат притворот на новинарот Божиновски Р.С Европа

14.07.2017-Укинат притворот за новинарот Зоран Божиновски _ ТВ ТЕРА

14.7.2017-ЗНМ бара повеќе пари за финансирање на МРТ, ССНМ – подобри услови за новинарите _ Meta

14.07.2017 – Новинарите очекуваат спроведување на длабоки реформи за медиумите _ 24 ВЕСТИ

03.07.2017-Новинарски и медиумски организации со барање до Владата за реформи во медиумите – Емагазин

03.07.2017-ЗНМ, ССНМ, СЕММ, МИМ И ИКС бараат итни медиумски реформи-плусинфо

28.06.2017 Питер Ванхојте на покана на ЗНМ во Скопје _ Сител Телевизија

28.06.2017 Питер Ванхојте на покана на ЗНМ во Скопје _ Либертас

23.06.2017 ЗНМ бара ослободување на Зоран Божиновски од притвор _ Слободен печат

23.06.2017 Зоран Божиновски да се пушти од притвор, бара ЗНМ » KumanovoNews

19.06.2017 Најстариот член на ЗНМ го обнови своето членство – МАКФАКС

19.06.2017 ЗНМ и ССНМ остварија средба со Заев_ Потребни се медиумски реформи _ TV21 _ Macedonia

19.06.2017 Заев на средба со ЗНМ и ССНМ _ TV Nova

19.06.2017 ЗНМ со осуда за смртните закани на Тони Михајловски кон Бранко Тричковски _ Слободен печат

19.06.2017 „Можам да го убијам Тричковски и око да не ми трепне“ – ЗНМ бара одговорност од Михајловски – Фактор

12.06.2017 ЗНМ_ Осуда на заканите и нападите врз ТВ24 и Порталб _ Фокус

12.06.2017 ЗНМ го осуди нападот на екипата на „Телевизија 24“ – Reporter

09.06.2017 ЗНМ- Државата има обврска да обезбеди услови за работа на новинарите _ ТелевизијА ТВМ

09.06.2017 ЗНМ почнува преговори со новата влада – OhridNews

17.05.2017 ЗНМ_ Нападнатите новинари во Собрание ги охрабруваме да тужат – Фактор

17.05.2017 ЗНМ_ Новинарите да тужат за насилствата во Собранието – Радио МОФ

11.05.2017 ЗНМ бара укинување на притворот на Зоран Божиновски – Локално

11.05.2017 ЗНМ и Хелсиншкиот Комитет_ Да се укине притворот на Божиновски – МАКФАКС

10.05.2017 ЗНМ бара одговорност за непрофесионалното известување на МРТ за 27 април – Плус Инфо

10.05.2017 ЗНМ бара одговорност за непрофесионалното известување на МРТ за 27 април _ Либертас

09.05.2017 ЗНМ_ Солидарност со „Слободен печат“ за нападите од „Информер“ – Плус Инфо

09.05.2017 Медиумите од регионот известуваат за нападите на „Информер“ врз „Слободен печат“ _ Слободен печат

08.05.2017 ЗНМ_ Сериозно да се истражи дали МПМ намерно е уништен – Позитив

08.05.2017 Новинарите бараат истрага за свесно уништување на медиумите од МПМ – Radio MOF

28.04.2017 ЗНМ, ССНМ и европски медиумски организации бараат заштита на новинарите-КАНАЛ 5 Телевизија

28.04.2017 ЗНМ, ССНМ и европски медиумски организации бараат заштита на новинарите од насилство _ Сител Телевизија

26.04.2017 ЗНМ и ЕФЈ против законска регулација на порталите и медиумските содржини – Репортер

26.04.2017 ЗНМ против законска регулација на порталите _ MKD news

21.04.2017 ЗНМ e загрижена поради опасноста МПМ да ги згасне весниците _ Кајгана

21.04.2017 Чистка на новинари_Глас на Америка

13.04.2017 ЗНМ_ Институциите потрошиле 1,5 милиони евра за медиуми-Радио Слободна Европа

13.04.2017 ЗНМ Послушните медиуми власта ги наградува со јавни пари, а новинарите што критикуваат ги напаѓа_Фокус

08.04.2017 ЗНМ го осуди обидот за пресметка со новинарот Барлаковски ФАКТОР

07.04.2017 ЗНМ загрижена од зачестените напади врз новинарите _ 24 ВЕСТИ

05.04.2017 ЗНМ_ Извештајот на Фридом Хаус е објективен – МАКФАКС

05.04.2017 ЗНМ_ „Фридом хаус“ потврди дека МАН отворено ги промовира ставовите на ВМРО-ДПМНЕ _ Фокус

30.03.2017 АВМУ и ЗНМ со обвинувања за политизираност МРТ

29.03.2017 ЗНМ_ За Советот на АВМУ не постои говор на омраза кај Миленко и Сител ПЛУС ИНФО

29.03.2017 ЗНМ_ Советот на АВМУ ја избриша оценката за говор на омраза на Сител и на Миленко Неделковски _ МКД

22.03.2017 ТВ Нова побара ЗНМ да реагира за притисоците што ги трпи телевизијата _ TV Nova

09.03.2017 Поднесена кривична против еден од напаѓачите на екипата на А1он _ ТВ ТЕРА

09.03.2017 ЗНМ_ Ако институциите се на ниво на задачата, ќе пратат порака дека насилството против новинари е недозволиво РАДИО МОФ

08.03.2017 ЗНМ_ САД ги препознава изворите на кризата во македонските медиуми _ Слободен печат

08.03.2017 ЗНМ_ Благодарност до САД за објективниот извештај за медиумите – Нова Македонија

07.03.2017 ЗНМ бара Програмскиот совет на МРТ да го одложи донесувањето на Етичкиот кодекс ТОЧКА

07.03.2017 ЗНМ бара да се одложи донесувањето на Етичкиот кодекс на МРТ _ Meta

03.03.2017, ЗНМ го осудува застрашувањето новинари – Нова Македонија Нова Македонија

03.03.2017 ЗНМ_ Кукавички е Груевски да ги инструментализира младите за извршување на валканите работи – Стандард МК

01.03.2017 ЗНМ го обвинува Груевски за нападот на новинарите на А1он _ telma

01.03.2017 Селмани се сомнева дека зад нападите на новинарите стои Груевски – МАКФАКС

25.02.2017 Најдобар начин да се промовира одговорно новинарство е да ги наградите добрите новинари _ МКД

24.02.2017 ЗНМ побара од Татјана Михајлова да дозволи снимање за време на судењето на Никола Груевски _ Позитив

24.02.2017 ЗНМ со осуда за навредите на новинарите од Караџовски Телеграф

23.02.2017 Доделени годишните награди на ЗНМ – NetPress _ NetPress

20.02.2017 ЗНМ ги осуди заканите на Есад Рахиќ кон новинарите _ Meta

20.02.2017 Реакција на ЗНМ за заканите на поранешниот пратеник Есад Ракиќ КАНАЛ 5 – Телевизија

17.02.2017 ЗНМ со поддршка на штрајкот на новинарите на МПМ _ 24 ВЕСТИ

17.02.2017 Црн јубилеј на ЗНМ_ Наместо роденден, новинарски штрајк ФАКТОР

10.02.2017 Завршена мисијата на ЗНМ – Пресудата на судот во Стразбур поука за Македонија _ TV21 _ Macedonia

10.02.2017 ЗНМ Пресудата од Стразбур повлекува одговорност МРТ

07.02.2017 ЗНМ со поддршка за штрајкот на весниците од МПМ_ Без социјална сигурност на новинарите не може да има слобода на медиуми МОФ

06.02.2017 ЗНМ се солидаризира со барањата на новинарите од МПМ _ МКД

01.02.2017 АBМУ утврди говор на омраза кон Албанците на ТВ Сител _ Фокус

01.02.2017 ЗНМ_ АВМУ најде говор на омраза против Албанците на ТВ Сител ТОЧКА

30.01.2017 ЗНМ_ МВР да открие кој го подметна пожарот кај новинарот Милошески – 10без10

30.01.2017 ЗНМ БАРА ДА СЕ РАСВЕТЛИ НАПАДОТ ВРЗ НОВИНАРОТ МИЛОШЕВСКИ – Сакам Да Кажам

16.01.2017 ЗНМ_ Осуда на вербалното насилство на власта против новинарите _ А1он.2

16.01.2017 ЗНМ_ Власта да престане со координирано вербално насилство против новинари _ Кајгана

24.11.2016_Како новинарите треба да известуваат за време на избори_ _ МКД

19.11.2016_ЗНМ ГИ НАГРАДИ НАЈДОБРИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ТЕМА БЕГАЛСКИ БРАН _ Сакам Да Кажам

19.11.2016_ЗНМ ги додели наградите за најдобри фотографии од бегалскиот бран _ Фокус

16.11.2016_Награди за три најдобри фотографии на тема бегалци во Македонија_Telegraf.mk

10.11.2016_ЗНМ се согласува со Европската комисија дека кај медиумите отсуствува политички плурализам_РадиоМОФ

10.11.2016_ЗНМ се согласува со ЕК дека состојбата во медиумите е влошена – Емагазин

08.11.2016_ЗНМ и Синдикатот повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“ – Радио Мрежа Канал 77

08.11.2016_ЗНМ и ССНМ повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“ _ ТВ ТЕРА

31.10.2016_ЗНМ_ Пешевски да даде оставка или да го разрешат!_TOCKA.mk

31.10.2016_ЗНМ_ Пешевски да даде оставка или да го разрешат! – МАКФАКС

21.10.2016_ЗНМ го осуди нападот на новинарот на Телма _ Сител Телевизија

21.10.2016_Реакција на ЗНМ за нападот врз новинарот на Телма _ telma

27.09.2016-Судскиот процес против З…Божиновски непотребно се одолговлекува-МАКФАКС

27.09.2016-ЗНМ_ Судот ги прекршува граѓанските права на Божиновски – Нова Македонија

27.09.2016-ЗНМ_ Што треба да му се случи на Божиновски за судот сериозно да го разгледа барањето за укинување на притворот_ _ Либертас

23.09.2016-ЗНМ_ Собранието не дава да се вршат директни преноси од расправата за извештајот на СЈО _ МКД

23.09.2016-ЗНМ_ Вељаноски со забрани сака да го контролира протeкот на информации – Reporter

22.09.2016-ЗНМ_ Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад _ Сител Телевизија

22.09.2016-Божиновски штрајкува со глад, ЗНМ бара да му се укине притворот-МРТ

22.09.2016-Новинарот Божиновски_ „Или ќе ме пуштат од притвор, или ќе умрам во затворот!“-ПлусИнфо

07.09.2016-ЗНМ_ Солидарност со неделникот Заман – Локално

07.09.2016-ЗНМ_ Ја повикуваме македонската влада да го одбие барањето за затвoрање на „Заман“ _ А1он

02.09.2016_ЗНМ ги осудува заканите на министерот Ахмети кон новинарот Мисими_Утрински

02.09.2016_ЗНМ_ Осуда на заканите на министерот Ахмети врз новинарот Мислими – Локално

01.09.2016_Нова ТВ _ Медиумските организации на протест за фер судење на БожиновскиНова ТВ

01.09.2016_ЗНМ ПОБАРА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА БОЖИНОВСКИ НА ПРОТЕСТ ПРЕД СУДОТ _ Сакам Да Кажам

31.08.2016_ССНМ, МИМ и ИКС го поддржуваат протестот на ЗНМ и бараат фер и правично судење за Божиновски _ Академик

31.08.2016_ССНМ, МИМ и ИКС бараат фер и правично судење за новинарот Зоран Божиновски _ lider

29.08.2016_ЗНМ в четврток ќе протестира за ослободување на новинарот Зоран Божиновски _ Правдико

28.08.2016_Селмани_ Донесена е одлука за организирање протест за ослободување на Божиновски _ Бриф

24.08.2016_Селмани_ Се што кажа Петрит Сарачини за мене излажа_ПлусИнфо

23.08.2016_„Лајм“_ Ахмети стои зад кампањата против Селмани, Мехмети, Зеколи и Хајдари _ Либертас_ Либертас

19.08.2016_ЗНМ малку збунети и малку неспремни побараа ослободување на новинарот Божиновски _ Meta

16.08.2016_Селмани_ Насловната на „Дневник“ ќе ја врамам да остане за идните генерации _ Meta

16.08.2016 Република_ За ЗНМ на Насер Селмани 200.000 евра, a за поплавените во Скопско 150

16.08.2016 За ЗНМ на Насер Селмани 200.000 евра за поплавените во Скопско 150_Дневник

12.08.2016 ЗНМ поддржува СЈО да го преземе случајот со новинарот Божиновски_Телеграф.мк23.08.2016_„Лајм“_ Ахмети стои зад кампањата против Селмани, Мехмети, Зеколи и Хајдари _ Либертас

12.08.2016_РСЕ_Реакција на ЗНМ за СЈО и случајот на Божиновски

11.08.2016 Селмани_ Со ад хок телото партиите сакаат да ја измамат јавноста дека прават реформи _ Meta

29.07.2016 ЗНМ се солидаризира со новинарите и медиумите во Турција _ Либертас

29.07.2016 Макфакс – ЗНМ се солидаризира со турските новинари и медиуми

27.07.2016 ЗНМ_ ОТПУШТАЊЕТО НОВИНАРИ Е СМИСЛЕН УДАР ВРЗ ПРОФЕСИЈАТА _ TV21 _ Macedonia

27.07.2016 ЗНМ_ Отпуштањата во МПМ е смислен удар врз професионалното новинарство Точка.мк

21.07.2016 ЗНМ_ Потписниците на Договорот од Пржино немаат намера да ја демократизираат земјата – Слободна Македонија

21.07.2016 ЗНМ_ Партиите не се откажуваат од контрола врз медиумите _ Faktor

19.07.2016 ЗНМ_ МВР тврди дека обезбедувањето на Груевски не наложило бришење новинарска снимка

19.07.2016 ЗНМ_ Владините реклами ќе ја легализираат корупцијата во медиуми _ Lokalno

04.07.2016 Нова ТВ _ Кавга за владините реклами, ЗНМ ја напушти средбатаНова ТВ

04.07.2016 МИОА, прв пат се укинува дискреционото право на јавните КАНАЛ 5 – Телевизија

28.06.2016 Средба Заев – ЗНМ_ Без слободни медиуми нема фер избори _ Фокус

28.06.2016 Заев и Селмани разговараа за реформи во медиумите – NetPress _ NetPress

24.06.2016 ЗНМ побара СЈО да го превземе случајот на новинарот Божиновски – Reporter

24.06.2016 ЗНМ_ СЈО да го преземе случајот на новинарот Божиновски

22.06.2016 ЗНМ_ Вишото Обвинителство го штити и одби кривично да го гони Миленко Неделковски _ МКД

22.06.2016 ЗНМ_ Здружението на обвинители да го осуди решението Неделковски да не се гони кривично _ Meta

21.06.2016 Макфакс – ЗНМ бара санкции за обезбедувањето на Груевски

21.06.2016 ЗНМ бара МВР да покрене дисциплинска постапка за телохранители на Груевски – Стандард МК

18.06.2016 ЗНМ ГО ОСУДИ НАПАДОТ ВРЗ НОВИНАР ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА ГРУЕВСКИ _ Сакам Да Кажам

18.06.2016 ЗНМ обвини за кукавички акт против новинарите од обезбедувањето на Груевски _ 24 ВЕСТИ

12.06.2016 Меѓународната федерација на новинарите со итна резолуција за ослободување на новинарот Божиновски _ TV21 _ Macedonia

12.06.2016 МФН усвои ургентна резолуција против апсењето на новинарот Зоран Божиновски Инфо плус pdf

27.05.2016 Нова ТВ _ ЗНМ за Телма_ Смислена стратегија за ослободување од искусни новинариНова ТВ

27.05.2016 ЗНМ_ Отпуштањата во Телма се смислена стратегија за чистка на искусни и критични новинари _ Фокус

12.05.2016 Зоран Божиновски денеска даде исказ пред истражен судија – Репортер

12.05.2016 Новинарот Божиновски на распит пред истражен судија-Нова ТВ

05.05.2016 ЕУ ги поддржува напорите на ЗНМ за слобода на изразување Точка

05.05.2016 ЕУ ги поддржува напорите на ЗНМ за слобода на изразување Макфакс –

03.05.2016 ЗНМ бара итно ослободување на новинарот Божиновски _ Кумановски Муабети

03.05.2016 ЗНМ бара ослободување за Зоран Божиновски Утрински Весник

11.05.2016 ЗНМ со осуда против говорот на омраза на Мирка Велиновска _ telma

11.05.2016 ЗНМ ги осуди повиците од Мирка Велиновска за линч на новинари _ Faktor

03.05.2016 ЗНМ_ Со новинари во затвор нема слобода на медиуми _ TV21 _ Macedonia

03.05.2016 Селмани_ Со новинари во затвор нема слобода на медиуми _ Либертас

22.04.2016 ЗНМ_ Одлуката за екстрадиција на Божиновски е политички мотивирана Актуелно24_

22.04.2016 ЗНМ_ Одлуката за екстрадиција на Божиновски е политички мотивирана Утрински_

19.04.2016 ЗНМ Хан тврди дека слободата на медиумите и натаму е врвен приоритет КАНАЛ 5 – Телевизија

19.04.2016 Хан_ Загрижени сме за состојбата во која работат медиумитеНова ТВ

18.04.2016 Макфакс – ЗНМ со осуда на нападот врз редакцијата на Радио Слободна Македонија

18.04.2016 ЗНМ_ Осуда за нападот врз РСМ, осуда и за однесувањето на властите кон новинари од соседни земји _ МКД

14.04.2016 ЗНМ го осудува насилството врз новинарите на протестите

14.04.2016 ЗНМ го осудува насилството врз новинарите на синоќешните протести _ А1он

05.04.2016 Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми OhridNews

05.04.2016 Медиумски здруженија_ Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми Радио Моф

30.03.2016 Јавното обвинителство одби да го гони Миленко Неделковски за ширење говор на омраза Фокус

30.03.2016 ЗНМ и Синдикатот шокирани од Обвинителството _ telma

29.02.2016 ЕФН писмено се обрати до Хан_ Потребни се итни медиумски реформи пред изборите _ telma

29.02.2016 ЕФЈ_ Потребни се итни медиумски реформи во Македонија пред избори Макфакс

28.03.2016 Предлогот на Ван Хојте доставен до собрание Охрид њус

28.03.2016 ЗНМ до Собранието ќе достави предлог закон за медиуми 24 Вести_

27.01.2016 ЗНМ не го прифаќа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за медиумите Алсат-М _

27.01.2016 Владините политики да се промовираат преку информативни кампањи VEST

26.02.2016 ЗНМ_ Останува неодговорено прашањето дали до 5 јуни ќе има медиумски реформи _ МКД

26,02,2016 ЗНМ ги поздравува заложбите на ЕУ и САД за продолжување на разговорите за медиумски реформи Макфакс

25.03.2016 Медиумските и новинарските организации на средба кај Иванов КАНАЛ 5 – Телевизија

25.03.2016 Медиумски организации на средба со претседателот Иванов Макденес.орг

23.02.2016ЗНМ го одбележа својот 70-ти јубилеј _ Здружение на новинарите на Македонија

23.02.2016 ЗНМ го одбележа својот 70-ти јубилеј – Civica Mobilitas

22.03.2016 Власта одбива разговори со новинарските организации _ Либертас

22.03.2016 (ВИДЕО) Селмани_ Груевски и Вељаноски игнорираат, Ахмети нема време да разговара за реформи во медиумите _ А1он

18.02.2016 ЗНМ_ Ги осудуваме заканите на ДУИ насочени кон Лајм – Reporter

18.02.2016 ЗНМ со oсуда на притисоците на ДУИ кон „Лајм“ _ Lokalno

15.03.2016 Средба на Заев со претставници на ЗНМ, НСН, МИМ, Советот за етика… – Reporter

15.03.2016 ЗНМ_ Уставниот суд да им дозволи на новинарите да ја следат утрешната седница _ Либертас

15.03.2016 ЗНМ го повика Уставниот суд да им дозволи на новинарите следење на утрешната седница _ Кајгана

15.03.2016 Заев на средба со новинарските здруженија_ Нема кредибилни избори без реформа во медиумите _ Либертас

14.03.2016 Новинарите бараат средби со политичкиот врв за итни медиумски реформи _ Lokalno

14.03.2016 Новинарите бараат итни медиумски реформи – NetPress _ NetPress

11.02.2016 Советот на честа при ЗНМ_ Латас го урива угледот на новинарите _ telma

11.02.2016 Советот на честа на ЗНМ_ Латас ја дискредитира целата новинарска фела _ Либертас

10.03.2016 Член на ЗНМ на студиска посета во Британија _ Здружение на новинарите на Македонија

10.03.2016 Threats to media freedom in Macedonia_ CFOM’s educational visit from media representative – Centre for Freedom of the Media

08.03.2016 ЗНМ бара консензус за реформите во медиумите Радио Моф

08.03.2016 (ВИДЕО) Селмани_ За медиумите е потребен консензус, а не тајни договори меѓу партиите _ А1он

07.03.2016 ЗНМ_ ДУИ да престанe со притисоци врз новинарот Зеќири Макфакс –

07.03.2016 ЗНМ ги осуди заканите од ДУИ врз новинарот Мухамед Зекири Фокус

05.04.2016 Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми OhridNews

05.04.2016 Медиумски здруженија_ Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми Радио Моф

05.02.2016 Селмани_ Новинарска етика не се регулира со закон – Радио Мрежа Канал 77

05.02.2016 ЗНМ_ Новинарската етика не се регулира со закон Алсат-М

04.02.2016 Конкурс за доделување новинарски награди на ЗНМ за 2014Нова ТВ

04.02.2016 Конкурс за доделување на новинарски награди на ЗНМ за 2014-та година IDIVIDI

03.03.2016 ЗНМ бара УЈП веднаш да ја деблокира сметката на МРТ Тера ТВ_

03.03.2016 ЗНМ бара УЈП веднаш да ја деблокира сметката на МРТ 24 Вести_

02.02.2016 Селмани_ Преставници на делагацијата на ЕУ и на САД силно стојат зад предлогот на Ван Хауте – Reporter

02.02.2016 ЗНМ_ Партиите да го прифатат предлогот на Ван Хауте за медиуми _ А1он

Print Friendly, PDF & Email